close
close

ADAC test léto 2012


01.03.2012

Letošní letní ADAC test opět překvapil. Neznámé a méně známé značky tentokrát už nejen na smrt vystrašily motoristickou veřejnost, ale získaly i velmi pozitivní hodnocení. Mezi velká jména na stupni vítězů se dostal i Barum a Apollo.

Ještě stále není pozdě sehnat měřič hloubky dezénu či šupleru a vybrat se na výlet do sklepa či garáže na krátkou návštěvu oddychující letní sady pneumatik. Pokud je hloubka dezénu pod 3 mm, nevyplatí se již montovat pneumatiky, i když je to ještě v zákonné toleranci. Jednak z bezpečnostního hlediska - hlubší dezén lépe odvede vodu a jednak i z ekonomického - každý dotyk servisáka něco stojí.
Ale když se už jednou odhodláme na výměnu letní sady a necháme nějakou tu tisícovku v pneuservisu, nezaškodí podívat se do tabulky ADAC testu, ať se nenecháme namluvit na značku, na níž má prodejce nejvyšší marži :-) Jasně, dá se mít výhrady i vůči ADAC testu, který nám také neřekne jak se bude naše nové obutí chovat v polovině nebo na sklonku životnosti, ale alespoň nám napoví, jak se máme rozhodnout.
Největším "průšvihem" ADAC testu je, že sem tam opomene nějakou značku. V letošním testu menšího rozměru: 165/70 R14 budeme například marně hledat Bridgestone, ve větším rozměru 205/55 R16 nenajdeme Michelin. Kdoví proč ...
Ve střední třídě aut je nejpoužívanější rozměr 205/55 R16 s rychlostním indexem "V", který by měl ustát i nízký let rychlostí 240 km / h. V tomto testu ADAC se "neutopil" ani jeden soutěžící. Je to možná i tím, že slabé značky se už tohoto rozměru nechytají. Například i takový Nexen - nemůžeme ho zařadit mezi prémiové produkty, přesto si vydobyl slušné místo ve střední kategorii.
Novinkou letošního roku v ADAC testu je zkouška SUV pneumatik. Volba padla na nejběžnější rozměr 215/65 R16, který se vedle klasického testu na suché a mokré vozovce podrobil i masakru - zkoušce jízdních vlastností na mokré trávě. Asi nikoho nepřekvapí, že testované pneumatiky určené spíše do města v této části testu do jedné pohořely. Každému střízlivému jedinci je jasné, že běžné městské SUV - čko není prioritně určeno do terénu.
Jako u všech dosavadních testů, i teď nás němci upozorňují, že výsledky testu jsou jako tak aplikovatelné z rozměru 205/55 R16 i na užší (195/55 R16) či širší rozměr (215/55 R16), nemusí být ale už pravdivé pro 15 palcové nebo 17 palcové pneumatiky s jinými rychlostními indexy. Pokud jste si svůj rozměr nenašli mezi letošním testovanými rozměry, podívejte se na loňský test.
Kdo si pravidelně pročte ADAC test, už ví, že výsledné hodnoty se pohybují od 0,5 do 5,5 přičemž čím nižší je výsledek, tím lépe je hodnocení daného parametru. Výsledné pořadí v tabulce je seřazeno podle jednotlivých dílčích výsledků. Nezaškodí Vám, když se podíváte i na jednotlivé dílčí výsledky, aby jste získali stručný přehled o silnějších a slabších stránkách Vašeho favorita. Je ještě třeba vědět, že jedním z nejdůležitějších kritérií je celková vyváženost jednotlivých dílčích výsledků. Pneumatika, jejíž některý výkonnostní parametr výrazně "ulítává" nemůže v testu dobře obstát.

Rozměr 165/70 R14 letní pneumatiky

V rozměru běžném pro menší auta se na stupně vítězů postavil Continental EcoContact 5, Michelin Energy Saver a Pirelli Cinturato P1. Pro objektivnost nemůžeme zkrátit názvy jen na Continental, Michelin a Pirelli, protože pokud by byly použity jiné dezény těchto výrobců, test by mohl dopadnout jinak. No a zde se už zrodila první senzace testu a to kvalitní výsledek pneumatiky Barum Brillantis 2 a Apollo Amazer 3G Maxx. Nejde o neznámé pneumatiky, ale zase zařadit je mezi prémiové hráče také nejde. Přesto ale ukázaly, že jejich cena / výkon parametr s přehledem přepere prémiovou třídu. V nynějším krizovém čase jsou velmi silnou alternativou pro lidi, co si nepotrpí na nápisu na boční straně pneumatiky.

I když je pole soutěžících značně vyrovnané, rozdíly se ale najdou. Například Michelin, známý svou energetickou úsporností, se ukázal jako nejúspornější co se opotřebení týče, zatímco v úspoře PHM se nejlépe předvedl Continental. Samozřejmě rozdíl ve spotřebě je měřitelný na decilitry na 100km, pokud vůbec, ale během životnosti pneumatiky to může vydat jednu, dvě nádrže.
Co se hlučnosti týče, Apollo se ukázalo být značně hlučnější jako "značkoví" konkurenti, co by měli vzít na vědomí řidiči s citlivýma ušima. Barum je sice tišší, ale opotřebuje se trošku dříve než vítěz testu. Toto platí i o pneumatice Apollo.
STŘED POLE
Ne velmi zaostává ani zbylá velká skupina soutěžících. Mezi nimi vede Goodyear DuraGrip a Fulda EcoControl, kteří se do této skupiny dostali "díky" trošku slabšímu výkonu na mokré vozovce. Tyto pneumatiky si z dvojice opotřebení / výkon na mokrém povrchu vybraly raději trvanlivost, v protikladu například s Yokohama BlueEarth, která vyčnívala z testu právě díky relativně rychlému opotřebení. Spodní část tabulky je o rychlejším opotřebení, ale to není na škodu pokud vozidlo hodně nejezdí a pneumatika spíše zestárne než se sjede.


Rozměr 205/55 R16 letní pneumatiky

Opět vítězství Continentalu. Jeho nový dezén PremiumContact 5 s přehledem porazil Goodyear OptiGrip co se týče přilnavosti, čehož důsledkem je trošku nižší odolnost vůči opotřebení vzhledem k pneumatice Goodyear. Pro třetí cenu si doběhl Dunlop SP Sport Fast Response s podobně vyrovnaným výkonem jako jeho následovníci Bridgestone Turanza T001 a Semperit Speed-Life. Zde třeba vyzvednout Semperit, nakolik je zařazen o třídu níže než zbývající osazenstvo stupně vítězů, protože jde o levnější značku koncernu Continental.
STŘED POLE
Pneumatice Pirelli Cinturato P7 utekl stupeň vítězů i přes excelentní výkon ve spotřebě a odolnosti proti opotřebení. Bohužel, podepsalo se to na ostatních parametrech. Za ní skončila Yokohama C.drive 2, která je jejím přesným opakem. Vysoké výkony na suché a mokré vozovce si koupila relativně rychlým opotřebením a mírně vyšší spotřebou. Další pneumatikou je Uniroyal RainExpert, který je ve všech parametrech horší než Yokohama, přesto se ale vešla do stejné skupiny hodnocení - střední třída.
V testu uspěly i značky jako Nexen a Kumho, které získaly dobré hodnocení přesto, že v ADAC-u s oblibou trestají zejména levnější značky.Rozměr 215/65 R16 letní SUV pneu
Segment SUV narostl natolik, že letos se poprvé objevila v testu i pneumatika určená pro tuto kategorii. Sedm zástupců si zajezdilo na trati a zabloudili i na mokrou trávu, že ať je nějaký dojem i z off road vlastností. V této rozporuplné části testu obstály o kus lepší "slabší" pneumatiky, ale této části testu netřeba přisuzovat velkou váhu.
Už je to až podezřelé, ale i tuto kategorii vyhrál Continental. Trošku hůře obstála Pirelli Scorpion Verde. Goodyear EfficientGrip SUV ale zvolila jinou strategii. V odolnosti vůči opotřebení porazila oba soupeře ze stupínku vítězů, ale šlo to na vrub výkonnosti zejména na mokré vozovce, proto ji ADAC zařadil o kategorii níže, do středu pole. Společnost jí tvoří Vredestein, Hankook a Bridgestone. Každá má silné a slabé stránky, ale nejsou tak vyvážené jako v případě Continentalu a Pirelli. Na ocase skončila Sava Intensa SUV, která byla přes odolnost vůči opotřebení hodnocena nelichotivě. Její vlastnosti na mokré vozovce tomu odpovídaly.


Obecně je patrný silný nástup korejských a indických značek, které se rychle vyšvihly do střední kategorie, ba co víc, občas "daly na frak" i značkám jako Bridgestone nebo Goodyear.

Zdroj: ADAC.de
Komentář: 1pneu.eu